5 pomysłów na komunikację poprzez streaming

Transmisje online z roku na rok zyskują na popularności. Według firmy Cisco, do 2021 r. 82% ruchu w sieci będzie związane z filmami.

Szacuje się, że w 2020 roku użytkownicy sieci będą oglądać średnio 92 minuty materiałów wideo dziennie. Według danych z Linkedina materiały video (szczególnie reklamy), zbierają przeszło 30% więcej zaangażowania. A wyszukiwanie fraza “Facebook live stream” wzrosło o przeszło 300% w latach 2016-2018. Musisz przyznać, że to robi wrażenie.

Spójrzmy prawdzie w oczy, żyjemy w świecie, w którym coraz bardziej klikają się materiały video. Nie znaczy to, że “klasyczne” posty są złe. One dalej mają moc. Tyle, że ciut mniejszą ? Dlatego myślę, że warto brać pod uwagę treści wideo podczas tworzenia strategii marketingowych.

Chciałbym pokazać Ci kilka korzyści, które transmisja online może dać Tobie i Twojej marce. I tym samym przekonać Cię, do włączenia transmisji on-line do swoich działań!

Transmisja online pomaga budować osobiste relacje z marką.

Social media to rozmowa, a nie tuba do jednostronnej komunikacji. Zorganizuj transmisję i wciągnij swoich odbiorców w konwersację. Zadawaj im pytania, sprawdzaj odpowiedzi na czacie. Daj widzowi odczuć, że może z Tobą porozmawiać, wyżalić się. Pomyśl ile super feedbacku możesz w ten sposób dostać. Zarówno o dobrych rzeczach, jak i o bolączkach.

Promuj swój event/produkt skuteczniej

Na wielu platformach posty wideo otrzymują na starcie większe zasięgi niż tradycyjne posty. Wynika to po części ze statystyk, które cytowałem na początku. Twórcy platform socialmediowych chcą w ten sposób zachęcić do większej aktywności poprzez video. Zauważ, że materiały live mają dodatkowy bonus. W chwili rozpoczęcia transmisji Twoi odbiorcy dostają powiadomienie. W ten sposób dostają sygnał, że prowadzisz transmisję na żywo.

Załóżmy, że zależy Ci na promocji nowego produktu. Czy, wiedząc to o czym napisałem powyżej, nie warto rozważyć transmisji live pokazującej Twój produkt? Zrób całe show, pokaż jak produkt działa, przetestuj w akcji, opisz jego funkcje itd. Transmisja online da Ci szanse dotarcia do większego grona odbiorców! A przecież o to właśnie chodzi

Streamować możesz na wiele platform jednocześnie.

Wszyscy guru social marketingu powtarzają: rób jeden kontent, jedną treść tak, aby dało się ją wykorzystać na różnych platformach!

Moim zdaniem, nic w tym temacie nie przebije streamingu!
Przygotowujesz jedno show, które jednocześnie możesz transmitować na Facebook, Youtube, Linkedin, Twitter etc.
Zyskujesz na tym i to ogromnie. Twój odbiorca nie musi śledzić Cię na wszystkich platformach socialowych, z reguły robią to na jednej platformie. A dzięki tej formie promocji docierasz do wszystkich w tym samym czasie ?

Na tym nie koniec. Każdy materiał live można nagrać/zapisać na komputerze. Następnie możesz go wykorzystać w całości lub częściach do dalszej dystrybucji. Więcej na temat tworzenia kontentu pod różne platformy, możesz poczytać na tej stronie Gary’ego Vaynerchuka.

Zarabiaj ekstra na organizacji wydarzeń

Organizacja każdego wydarzenia pociąga za sobą spore finanse. Musisz mieć salę, nagłośnienie, światła, obsługę, promocję itd. Zabierając się za organizację, na dzień dobry idziesz w spore koszty zahaczające o dziesiątki tysięcy złotych.
A co gdyby tak zmniejszyć ryzyko finansowe? Można! Odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście transmisja on-line eventu! A dokładnie sprzedaż udziału online w konferencji l
Jeszcze bardziej szalony pomysł, to organizacja całego wydarzenia tylko w wersji online!

Pierwsze rozwiązanie jest idealne dla powiększenia sprzedaży i zasięgów. Drugie, dla zupełnego ograniczenia kosztów. W każdej opcji nasz uczestnik całe wydarzenie obejrzy w domu na swoim komputerze lub smartfonie. Nie jest to zupełna nowość, na świecie od lat sprzedaje się udział online w wydarzeniach. Przykłady: BlizzCon czy ComicCon.

Oszczędzaj czas, komunikuj szybciej!

Kto chociaż raz nagrywał wideo (samemu lub z ekipą), ten wie ile wymaga to pracy i poświęcenia. Zaplanowanie materiału, nagranie, duble, pocięcie, montaż, renderowanie itd. Stworzenie jednego filmu wymaga czasu. Szczególnie, kiedy robimy wszystko sami.

Streaming ściąga z nas większość z tych bolączek. Materiał na żywo leci od razu do internetu. Zaraz po publikacji pozostaje dostępny w formie materiału wideo. Nie potrzebujesz tego materiału edytować i przerabiać. Nie trzeba na niego czekać, nie czekasz Ty, nie czekają Twoi odbiorcy. Naciskasz “go live” i lecisz! Sprawą drugorzędną jest czym streamujesz. Możesz transmitować przy użyciu telefonu. A może ze specjalnie przygotowanego “studia” z całym zapleczem oświetleniowym, dźwiękowym, mikserami wizji itp.

Zachęcam jednak, aby przed wejściem na żywo mieć porządnie przygotowany scenariusz lub przynajmniej wylistowane co i kiedy będziemy mówić. To sprawi, że materiał będzie spójny.

Żeby nie było tak zupełnie pięknie i kolorowo podrzucam również dwa małe minusy. No może nie tyle minusy, co rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Od telefonu do studiaPrzygotowanie i wykonanie streamingu może i często jest, bajecznie proste. Wystarczy wyjąć telefon, nacisnąć “go live” i nadawać. Myślę, że w wielu biznesach taki model nadawania na pewno się sprawdzi.
    Oczywiście nie jest to jedyna droga. Jeśli chcesz zabrać się za transmisje na poważnie, przemyśl czy nie wejść na wyższy poziom. Do tego będziesz potrzebować pomocy specjalistów, którzy zapewnią zaplecze techniczne oraz wiedzę z zakresu transmisji online.
  2. Znaj swój czas!Określenie właściwej pory transmisji będzie jednym z największych wyzwań. Pamiętaj, że musisz precyzyjnie wiedzieć o której godzinie chcesz nadawać. W końcu naszym cele jest trafienie do największej grupy odbiorców. Dlatego zaczynamy zabawę w telewizję i określenie najlepszego czasu antenowego. W Twoim przypadku może być to zbieżne z porami publikacji “normalnych” postów. Może być to inna pora. Na pewno warto testować i przeprowadzić kilka próbnych transmisji o różnych porach.
Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Filmy dokumentalne o fotografii i filmie na Netflixie

Wiedzy i inspiracji na temat fotografii z powodzeniem możemy szukać w dokumentalnych filmach, dostępnych na Netflixie. Dokumentalne produkcje filmowe nierzadko przedstawiają zagadnienia fotograficzne z zupełnie niespodziewanej, zaskakującej strony, która może pomóc odmienić sposób pracy z obiektywem.

Zoom – jak dodać napisy na żywo?

Zoom, wśród wielu swoich ciekawych funkcji ma też kilka, które służą ułatwieniu komunikacji. Umożliwia na przykład odbiór filmu przez osoby niesłyszące lub niedosłyszące w dwojaki sposób – tłumacząc na język migowy lub wyświetlając napisy na żywo.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!