Co to jest czyste HDMI?

Chcesz użyć kamery lub aparatu jako urządzenia wideo do transmisji online? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć to robić. Jednak zanim zaczniesz działać, koniecznie dowiedz się wszystkiego na temat czystego HDMI, a w pełni zapanujesz na obrazem transmisji.

Jaką funkcję pełni czyste HDMI?

Używając sprzętu do filmowania, na pewno zauważysz na ekranie wyświetlacza różne informacje techniczne. Odczytasz z nich m.in. aktualne ustawienia przysłony, czas nagrywania, balans bieli etc. Te wszystkie dane są ogromnie przydatne podczas codziennej pracy filmowca. Jednak niekoniecznie potrzebne podczas transmisji online.

Czemu zatem wspominam o tych danych? Bo to właśnie o nie rozchodzi się cała sprawa z czystym HDMI.

Podłączając kamerę lub aparat za pomocą złącza HDMI do komputera lub telewizora, zobaczysz obraz z kamery oraz wszystkie informacje techniczne, o których pisałem wyżej. A jeśli widzisz to Ty, to zobaczą to również odbiorcy Twojej transmisji.

I tutaj całe na biało wchodzi czyste HDMI. To właśnie za sprawą tej konkretnej funkcji możesz wyłączyć widoczność elementów technicznych na przekazywanym obrazie. Innymi słowy – odbiorca Twojej transmisji zobaczy obraz z kamery bez technicznych informacji.

Czy każde urządzenie ma czyste HDMI?

W tym miejscu muszę Cię zmartwić. Niestety nie każde. Mocno uogólniając – czyste HDMI posiadają urządzenia z wyższej półki cenowej. Przez wyższą półkę mam na myśli kamery i aparaty, których ceny zaczynają się od około 3500 zł. Oczywiście to nie jest zasada rządząca światem i można znaleźć tańsze urządzenia, które posiadają czyste HDMI, np. Canon M50.

Jak sprawdzić, czy urządzenie ma czyste HDMI?

Informacja o czystym HDMI nie jest pierwszym chwytem marketingowym, za pomocą którego producent będzie chciał Cię nakłonić do zakupu nowego sprzętu. Specyfikacja techniczna niestety rzadko zawiera dane na ten temat.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy sprzęt, który zamierzasz kupić, posiada czyste HDMI, odwiedź stronę firmy Atomos. Za pomocą wyszukiwarki znajdziesz tam dużo urządzeń posiadających czyste HDMI. Celowo napisałem „dużo”, ponieważ wyszukiwarka pokazuje tylko urządzenia wspierane przez firmę Atomos. Nie zmienia to jednak faktu, że Atomos wspiera całkiem sporą liczbę urządzeń (nie wszystkie) na rynku. Stąd też podana strona zwykle okazuje się pomocna.

Jeśli natomiast nabyłeś już urządzenie, zajrzyj do instrukcji obsługi. W części dotyczącej filmowania powinna być stosowna informacja na ten temat.

Czy jest inne wyjście niż czyste HDMI?

Tak – producenci sprzętu, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na transmisje online, coraz częściej umożliwiają przesył sygnału z kamery/aparatu po USB lub sieci lokalnej. Na przykład wspominany wyżej Canon M50 daje możliwość przesłania obrazu wideo do komputera za pośrednictwem USB. Sygnał, który odbierze komputer, będzie czystym obrazem wideo.

Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu urządzenia jako kamery internetowej, sprawdź w instrukcji, czy przypadkiem nie ma ono wbudowanej opcji przesyłu sygnału po USB.

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Jak zrobić live na Facebook?

Chcesz wiedzieć jak srobić live stream na Facebook? Zastanawiasz się jak zrobić transmisję bez użycia zewnętrznego oprogramowania? Pokażę jak użyć Facebook live producer krok po kroku.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!