Filmy dokumentalne o fotografii i filmie na Netflixie

Wiedzy i inspiracji na temat fotografii z powodzeniem możemy szukać w dokumentalnych filmach, dostępnych na Netflixie. Dokumentalne produkcje filmowe nierzadko przedstawiają zagadnienia fotograficzne z zupełnie niespodziewanej, zaskakującej strony, która może pomóc odmienić sposób pracy z obiektywem.

Abstrakt

W pierwszym sezonie serii Abstrakt przedstawiono sylwetkę Platona – fotografa, nie myśliciela ? W odcinku poznajemy jego fotograficzną drogę i, co ważniejsze, sposób myślenia o fotografii, tego jak podchodzi do fotografii portretowej, czego szuka i co chce przekazać, fotografując postacie. 

The B-SIDE

The B-Side to film dokumentalny, opowiadający o życiu i pracy zmarłej w zeszłym roku Elsy Dorfman. Jako jedna z niewielu osób na świecie wykonywała wielkoformatowe odbitki polaroidem. Jednak nie jest to najistotniejszy fakt filmu, w którym Elsa opowiada o swoim życiu poprzez fotografię – swojej rodzinie, zmarłych rodzicach i wielu naprawdę interesujących – często „zwykłych” – ludzi, których spotkała na swojej drodze.

Film bardzo spokojny w narracji, jednocześnie dający do myślenia.

Hondros

To zdecydowanie nie jest spokojny, lekki dokument do obejrzenia podczas obiadu. Film opowiada o pracy fotografa wojennego Chrisa Hondrosa (zmarłego w 2011 r. podczas pracy w Libii). Dość szybko film prześlizguje się po jego dzieciństwie i dorastaniu, aby najobszerniejszą część opowieści poświęcić jego kilkunastoletniej pracy fotografa podczas najkrwawszych konfliktów XXI wieku. Dokument opowiedziany jest w oparciu o archiwalne wywiady z Hondrosem, dzięki którym poznajemy lepiej jego motywacje i spojrzenie na wojnę. Dzięki współczesnym rozmowom z jego najbliższymi znajomymi, którzy często pracowali z Hondrosem na pierwszej linii frontu, poznajemy też historię mieszkańców Liberii oraz Iraku, których fotograf spotykał na swojej drodze.

Moim zdaniem bardzo mocny dokument. Z wieloma drastycznymi zdjęciami w tle. Każda minuta filmu jest zdecydowanie warta obejrzenia.

Our Planet Behind the Scenes

Zdecydowanie najlżejsza z moich dzisiejszych propozycji. I wprawdzie nie do końca o fotografii, a o filmie, jednak myślę, że warta obejrzenia. Przede wszystkim dlatego, że daje bardzo szeroki ogląd na tworzenie ujęć w filmach, którą to wiedzę można przecież wykorzystać z powodzeniem także w fotografii. Żeby nie było – film nie jest techniczny. Skupia się na ludziach i ich pracy. A w zasadzie na ciągłym czekaniu, czekaniu i czekaniu…  Our Planet Behind the Scenes to obraz obowiązkowy dla miłośników fotografii przyrodniczej.

Tales by Light

Seria w całości skoncentrowana na fotografach. Każdy odcinek to opowieść o jednej wybranej sylwetce – dzięki produkcji możemy poznać takie postaci światowej fotografii, jak m.in.: Eric ChengArt Wolfe, Jonathan e Angela Scott, Richard I’AnsonDarren JewKrystle WrightJim Abernethy, Simon Lister. Choć moim zdaniem to najmniej emocjonująca i zaskakująca seria z tego zestawienia, to na pewno znajdą się osoby, które w poszczególnych odcinkach znajdą cenne inspiracje, szczególnie jeśli są miłośnikami twórczości fotograficznej poszczególnych bohaterów serii.

Filmy, których nie ma w „polskim” Netflixie, a warto śledzić bo a nuż się pojawią

An American Journey: In Robert Frank’s Footsteps

Men at Lunch

Bill Cunningham New York

Chevolution

Smash his Camera

5 Broken Cameras

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Jak zrobić live na Facebook?

Chcesz wiedzieć jak srobić live stream na Facebook? Zastanawiasz się jak zrobić transmisję bez użycia zewnętrznego oprogramowania? Pokażę jak użyć Facebook live producer krok po kroku.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!