Jak streamować na Youtube

Youtube to świetna platforma, o tym wie chyba każdy. Miliony filmów z każdej dziedziny: biznes, technika, rozrywka i…koty, nie zapominajmy o kotach

Zaczynamy

Jednak Youtube to nie tylko platforma w której możesz oglądać materiały wideo. To również miejsce w którym możesz nadawać na żywo!

Z tego tekstu dowiesz się w jaki sposób możesz streamować na Youtube korzystając z: komputera, mobilnie oraz zewnętrznego oprogramowania. Niezależnie od tego, które z tych narzędzi wybierzesz, punkt startu będzie zawsze ten sam. Musisz najpierw uruchomić usługę streamingu na swoim koncie Youtube.

Jak włączyć streamowanie na żywo na koncie Youtube?

Na każdym nowym kanale Youtube, streamowanie na żywo jest wyłączone. Aby korzystać z opcji live, musisz wykonać kilka kroków:

1. Zweryfikuj swój profil. To bardzo prosty proces. Musisz wybrać kraj, preferencje dotyczące metody, za pomocą której otrzymasz kod weryfikacyjny. Następnie wpisać kod, który otrzymasz. Kiedy to zrobisz, konto jest zweryfikowane ?

2. Następnie musisz uaktywnić funkcję nadawania na żywo na stronie ustawień profilu  

3. Odczekaj do 24 godzin. Włączenie funkcji przez youtube może potrwać nawet do 24 godzin. Z reguły weryfikacja następuje szybciej. Warto mieć to jednak na uwadze.

Kiedy przejdziesz pomyślnie cały proces, możesz już nadawać na żywo! Podczas transmisji musisz stosować się do zasad i regulacji narzuconych przez serwis. Największym obostrzeniem, szczególnie na początku, jest ograniczenie związane ze streamowaniem za pomocą urządzeń mobilnych. Aby korzystać z tej funkcji musisz mieć co najmniej 1000 subskrybentów na swoim kanale.

Jak streamować na Yotubue przy użyciu komputera

Najprostszym sposobem na nadawanie na żywo jest użycie przeglądarki komputerowej oraz sprzęt który i tak masz w swoim laptopie, czyli kamery i mikrofonu. Oczywiście możesz podpiąć do komputera zewnętrzną kamerę i mikrofon, aby poprawić jakość transmisji.
Jeśli posiadasz zaawansowane kamery lub aparat, również możesz te urządzenia podpiąć do komputera przy użyciu urządzeń przechwytujących np. Avermedia lub Blackmagic intensity shuttle.

Jeśli masz przygotowany komputer  lub zewnętrzne kamery, możemy przystąpić do konfiguracji liva: 

 • Zaloguj się na swoim koncie Youtube, następnie kliknij w ikonę “UTWÓRZ” i wybierz opcję “Transmisja na żywo”
 • W tym momencie zostaniesz poproszony o zgodę na dostęp Youtuba do  kamery oraz mikrofonu komputera.
 • Zostaniesz przeniesiony do nowego okna. Z górnego menu wybierz opcję “Kamera internetowa”
 • Następnie musisz nadać swojej transmisji tytuł, wybrać ustawienia prywatności (Publiczna, Niepubliczna, Prywatna), dodać opis oraz wybrać branżę/tematykę transmisji.
 • Kliknij na “więcej opcji” i z rozwijanego menu wybierz swój mikrofon oraz kamerę
 • Kliknij na “Opcje zaawansowane”, aby włączyć czat, ograniczenia wiekowe oraz monetyzację.
 • Przejdź “DALEJ” i ustaw miniaturkę do transmisji.
 • Kliknij “ROZPOCZNIJ TRANSMISJĘ NA ŻYWO”. Od tego momentu nadajesz ?

I to wszystko. Pamiętaj, aby po zakończeniu transmisji kliknąć “Zakończ transmisję”. Youtube automatycznie doda transmisję do Twoich filmów.

 

.

Jak streamować mobilnie na Youtube?

Nadawanie z urządzeń mobilnych to świetne rozwiązanie przy transmitowaniu wydarzeń czy pokazywaniu teraz i natychmiast danej sytuacji. Niestety Youtube ma pewne ograniczenie z tym związane. Na żywo z urządzeń mobilnych mogą nadawać jedynie kanały, które posiadają minimum 1000 subskrypcji. Może być to dużym problemem, szczególnie gdy nadawanie na żywo jest częścią Twojej strategii na kanał.

Jeśli posiadasz minimum 1000 subskrypcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadawać wiadomości za pomocą swojego telefonu lub tabletu. Streamowanie jest w tym wypadku wyjątkowo proste:

 • Musisz na telefonie posiadać aplikację od Youtube. W 99,99% przypadków jest ona zainstalowana przez producenta telefonu. Upewnij się, że aplikacja jest zaktualizowana.
 • Otwórz aplikację i naciśnij ikonę kamery w prawym górnym roku ekranu
 • Pozwala aplikacji na korzystanie z kamery i mikrofonu. Do prawidłowego działania, Youtube potrzebuje również dostęp do plików telefonu.
 • W nowym oknie wybierz “Transmituj na żywo”
 • Wybierz czy chcesz transmitować obraz z kamery  (ikona kamery) czy z pulpitu telefonu (ikona telefonu). Set a title for your stream.
 • Wejdź z “Więcej opcji” aby dodać opis, uruchomić czas, zmienić ustawienia prywatności itp.
 • Wybierz “Dalej” i wykonaj zdjęcie lub wgraj plik, który będzie miniaturką transmisji.
 • Naciskając “Nadawaj na żywo” zaczynasz swój przekaz ?

Gdy skończysz, nie zapomnij zamknąć transmisji. Podobnie jak przy streamowaniu z komputera, po zakończeniu streamingu, jej zapis automatycznie zostanie dodany jako film na naszym kanale.

Jak streamować przy użyciu zewnętrznego oprogramowania?

Jak widzisz streamowanie na Youtube nie należy do skomplikowanych. W zasadzie każdy może tego spróbować przy użyciu sprzętu, który mamy w domu lub w kieszeni spodni. Są to jednak bardzo proste metody, dość ograniczone w warstwie wizualnej. Możemy pokazać tak naprawdę tylko ujęcie z kamery.

Co zatem w sytuacji, gdy będziemy chcieli pokazać coś więcej np. prezentację, wyświetlić film lub wrzuć grafikę? Również da się to zrobić. Będziemy jednak do tego celu musieli skorzystać z zewnętrznego oprogramowania.

Możliwych programów jest całkiem sporo: Open Broadcaster Software (OBS), XSplit czy Wirecast. Ja polecam szczególnie ten pierwszy. OBS jest programem bezpłatnym. Stosunkowo prostym w konfiguracji. A co najważniejsze z ogromną społecznością, która może nam pomóc przy ewentualnych problemach.

Każdy z powyższych programów bez problemu obsłuży jedną lub wiele kamer podłączonych do komputera. Niezależnie czy będą to kamery internetowe na USB czy wielokamerowa transmisja wykonana przy użyciu miksera wizji.

Przyjrzyjmy się w takim razie jak skonfigurować taką transmisję korzystając z programu OBS: 

1. Pobierz program ze strony producenta i zainstaluj na komputerze. Skonfiguruj swój streaming (pełny tutorial na ten temat znajdziesz tutaj). Więcej informacji na ten temat może znaleźć we wpisie dotyczącym transmisji na Facebooku

2. Na Youtube kliknij w ikonę “Utwórz” i wybierz opcję “transmisja na żywo”

3. W nowym oknie będziemy działać na zakładce “Transmisja”, którą możemy wybrać w górnej części okna.

4. W tym miejscu musimy nadać tytuł naszej transmisji, wybrać ustawienia prywatności, dodać opis oraz oznaczyć kategorię wiekową. Możemy również wgrać miniaturkę  lub zaplanować transmisję.

5. Wybierz “Utwórz transmisję”, aby przejść dalej

6. Wyświetli się nowe okno, które daje nam kilka opcji. Przede wszystkim mamy możliwość podejrzeć nasz stream (1) oraz czat (2). Dowiemy się również czy nasza transmisja jest dobrej czy złej jakości (3). Najważniejsze elementy tego okna znajdują się poniżej (4). Znajdziemy tam “klucz transmisji”, który będziemy musieli kopiować.

 • Skopiuj klucz i przejdź do programu OBS. Z jego prawego menu wybieramy opcję “Ustawienia” i w nowym oknie przechodzimy do zakładki “stream”. Z rozwijanego menu wybieramy serwis Youtube Live. I wklejamy klucz w okno “klucz strumieniowy”. W dolnym prawym rogu klikamy “zastosuj”.
 • Następnie w OBS klikamy opcję “Rozpocznij stream”, która znajduje się po prawej stronie. Od tego momentu wszystko powinno działać. Możesz wrócić na Youtube i sprawdzić czy sygnał wideo i audio dociera do platformy.
 • Jeśli wszystko działa poprawnie kliknij “Rozpocznij transmisję na żywo”. Od tego momenty nadajesz live.

Zakończ swój streaming kończąc transmisję w programie OBS. Nagranie automatycznie pojawi się wśród Twoich filmów na kanale.

Podsumowując

Znasz już 3 sposoby na streamowanie. Pamiętaj, że każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Pierwsza jest stosunkowo prosta i do zrobienia od ręki. Mobilna działa tylko na “dużych” kanałach. Trzecia daje ogromne możliwości do realizacji poważnej, nawet wielokamerowej, transmisji.

Ważne, żeby dobrać sposób do Twoich potrzeb. Jeśli masz wątpliwości, nie wiesz co wybrać lub masz problem z konfiguracją. Pisz! Chętnie pomogę

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Jak zrobić live na Facebook?

Chcesz wiedzieć jak srobić live stream na Facebook? Zastanawiasz się jak zrobić transmisję bez użycia zewnętrznego oprogramowania? Pokażę jak użyć Facebook live producer krok po kroku.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!