Rekomendowany zestaw do streamingu z kilku kamer

Każdą transmisję on-line można zrealizować na wiele sposobów. Możemy pójść po najmniejszej linii oporu i użyć telefonu. A można spróbować bardziej zaawansowanego rozwiązania i zainteresować się streamingim wielokamerowym.

Zapewne na początku pomyślisz: “ok, fajne. A ile to kosztuje?”.

Cóż przy tym rozwiązaniu budżet możne nie mieć granic ?

Inwestując w najlepszy dostępny na rynku sprzęt, skończymy z rachunkiem na dziesiątki tysięcy złotych. Można jednak inaczej. Wystarczy trochę pokombinować i zamierzony efekt możemy osiągnąć wydając stosunkowo niewiele pieniędzy.

MUSZĄ NAS ZOBACZYĆ! WYBIERAMY KAMERĘ

Przede wszystkim musimy zacząć od kamery. Jeśli posiadasz aparat cyfrowy, to super! Mamy od czego zacząć (pamiętaj, że aparat działa na baterii, zatem jego czas pracy jest ograniczony). Potraktujmy aparat jako nasz punkt wyjścia i dokupmy do niego kamerę.

Osobiście polecam kamery z serii Canon Legria HF, dokładnie model Canon Legria HF G10. Obecnie nie ma możliwości kupienia nowego modelu G10. Jednak warto rozejrzeć się za używanymi urządzeniami, które można dostać w granicach 1000 zł od sztuki. Są to naprawdę dobre kamery na początek.

Ważne, że posiadają tak zwane “czyste HDMI”. Oznacza to, że kamera po HDMI wysyła samo wideo, bez dodatkowych informacji z wyświetlacza np. o stanie baterii itp.

ŁĄCZYMY KAMERĘ Z KOMPUTEM

Druga kwestia i najważniejsza! Potrzebujemy miksera wizji, czyli urządzenia, które pozwoli sygnał z kamery przesłać do komputera.

Komputery w podstawowych konfiguracjach, nie są w stanie przyjąć nieprzetworzonego sygnału z HDMI. Co oznacza, że nie podepniemy kamery lub aparatu bezpośrednio do komputera. Dlatego, potrzebny będzie mikser wizji lub karta przechwytująca.

W najprostszej konfiguracji możemy użyć karty przechwytującej. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona ograniczenie do tylko jednej kamery. Uwaga, nie kupuj kilku kart przechwytujących! Z pozoru może się to wydawać dobrym rozwiązaniem. Jednak tak nie jest!

Komputer najczęściej karty przechwytujące rozpoznaje jako kamery internatowe. Jak się domyślasz do komputera może być podpięta tylko jedna kamera internetowa. Nawet jeśli uda się obejść to ograniczenie, komputer może sobie nie poradzić z przetworzeniem sygnałem wideo i będzie rwał obraz.

Co to jest ten cały RTMP?

Long story short. Przy użyciu RTMP można nadawać na platformy, które nie są zdefiniowane przez StreamYard. Czyli na każdą stronę i portal, które umożliwiają nadawanie na żywo.

Dlatego najlepiej zainwestować w mikser wizji. Obecnie (kwiecień 2020) nie ma na rynku lepszego urządzenie niż ATEM Mini od Blackmagic Design. Jest to ogromnie zaawansowany sprzęt, którego można używać na zasadzie Plug and Play. Atem Mini pozwala podłączyć jednocześnie do 4 kamer. Nie musisz zagłębiać się w jego rozbudowane funkcje. Do najprostszego działania wystarczy podpiąć kamery kablem HDMI do urządzenia. Następnie Atem Mini za pomocą kabla USB C podpinamy do komputera. I gotowe!

.

KABLE, KABELKI

Dwa słowa muszę napisać na temat kabli. Większość budżetowych urządzeń dostosowana jest do kabli HDMI. Co zrozumiałe, są obecnie popularne i ogólnie dostępne. Mają one jednak jedno małe ograniczenie.

Kable HDMI zostały zaprojektowane tak, by móc przesyłać sygnał z odtwarzacza DVD do telewizora. Innymi słowy, te kable sprawdzają się na krótkich, niewielkich odległościach.

Kupienie kabla HDMI o długości 10 metrów i podłączenie nim sprzętu może być ryzykowne. Narażamy się na problemy i utratę sygnału! Dlatego najlepiej korzystać z kabli o długości do 4,5 – 5 metrów.

Jeśli chcemy kamerę ustawić w większej odległości, polecam użyć kabli SDI. Kable w tej technologii pozwalają przesłać sygnał na dziesiątki metrów.

WYSYŁAMY SYGNAŁ W ŚWIAT!

Sam mikser wizji nie wystarczy. Sygnał wideo musimy wpuścić do komputera. A następnie za pomocą odpowiedniego oprogramowania wysłać sygnał do sieci. W tym miejscu polecam mój artykuł o konfiguracji programu OBS, który szczególnie na początek polecam do kodowania sygnału wideo.

Wróćmy na chwilę do samego komputera. Jaki komputer jest potrzebny, żeby przeprowadzić streaming? oczywiście czym mocniejszy tym lepszy ? Tak wiem, mocno wymijająca odpowiedź. Wybierając komputer do streamingu, dobrze zwrócić uwagę na:

  1. karta graficzna – najlepiej, żeby komputer posiadał dodatkową kartę graficzną. Moje doświadczenie mówi, że komputer ze zintegrowaną kartą graficzną powinien sobie poradzić. Jednak używanie takiego sprzętu jest ryzykowne. Przy bardziej skomplikowanej transmisji, komputer może zacząć wariować i klatkować obraz.
  2. procesor – czym szybszy tym lepszy. Sprzęt streamingowy korzysta przede wszystkim z mocy obliczeniowej procesora oraz karty graficznej. Dlatego czym lepszy procesor tym lepiej. Minimalne wymagania to procesory Intel i5. Nie polecam schodzić poniżej tego.
  3. RAM – nie ma bezpośredniego wpływu na streaming. 8GB powinno wystarczyć. Ja jednak, na wszelki wypadek, rekomenduję komputer z 16GB RAMu

Podsumowując

Jak widzisz, stworzenie prostego zestawu sprzętowego nie jest skomplikowane. Co więcej, sprzęt który rekomenduję jest naprawdę prosty w obsłudze. Koszt całego zestawu: 2 kamery + mikser wizji + kable (bez komputera), to około 3500 zł. Poniżej zamieszczam schemat poglądowy całego zestawu.

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Jak zrobić live na Facebook?

Chcesz wiedzieć jak srobić live stream na Facebook? Zastanawiasz się jak zrobić transmisję bez użycia zewnętrznego oprogramowania? Pokażę jak użyć Facebook live producer krok po kroku.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!