Sposoby na streaming na Facebooku

Facebookowa aplikacja jest świetnym narzędziem do nadawania na żywo. Szczególnie, kiedy chcesz lub musisz zrobić live natychmiast. W zasadzie wystarczy wyjąć telefon i od razu można nadać.

Jak streamować na Facebooka przy użyciu smartfona

Użycie Facebook Live i telefonu jest bajecznie proste. Co więcej, nie musimy się ograniczać w streamowaniu tylko do profilu prywatnego. Równie dobrze możemy nadać na facebookową stronę lub grupę.

Jak to zrobić? Wystarczy w profilu prywatnym otworzyć pole “co słychać” lub na stronie FB “utwórz post”. Następnie z rozwijanego menu wybieramy “Transmisja na żywo” jako typ postu. I w zasadzie to już

 

Do prawidłowego działania tej funkcji, Facebook potrzebuje zgody na dostęp do kamery i mikrofonu w naszym telefonie.

W oknie transmisji na żywo mamy jeszcze kilka opcji. Zacznijmy od najważniejszej. Na samym dole ekranu, możemy wybrać jeden z trybów nadawania. Jeśli zależy Ci na czystym przekazie wybierz okienko “Transmisja wideo na żywo”. Pozostałe tryby są różnej maści filtrami dodającymi uszka, noski itp

 

Kolejna rzecz to ustawienia prywatności. Materiał wideo, podobnie jak klasyczny post, może być publiczny, przesłany do określonego kręgu znajomych lub grupy.

 

W oknie transmisji, poniżej może również dodać opis filmu, oznaczyć znajomych oraz określić lokalizację. Nie muszę chyba dodawać, że uzupełnienie tych elementów w diametralny sposób zwiększy szanse na dotarcie z livem do jak największego grona odbiorców! Dlatego przed wejściem na żywo przemyśl wszystko. Zrób odpowiedni opis. Oznacz lokalizację, znajomych. I dopiero kiedy będziesz mieć to za sobą, kliknij: “Rozpocznij transmisję wideo na żywo”.

 

Jak streamować na Facebooka przy użyciu komputera i kamery internetowej?

Widzisz, że streamowanie za pomocą samego telefonu jest bajecznie proste. Ma ono jednak pewne ograniczenia. Audio i wideo nie zawsze będzie perfekcyjne. Szczególnie w gorszych warunkach oświetleniowych jakość obrazu może drastycznie spaść. Dodatkowo korzystając z telefonu jesteśmy skazani na pokazywanie tylko tego co “widzi” telefon. Nie pokażemy w łatwy sposób prezentacji czy tego co robimy na ekranie komputera.

Te “problemy” może spróbować obejść przerzucając się na streamowanie na przy użyciu komputera stacjonarnego lub laptopa. Wystarczy, skorzystamy z wbudowanych w laptopa kamery oraz mikrofonu. Możemy też podłączyć zewnętrzną kamerę oraz mikrofon na USB.

Zastosowanie peryferyjnych urządzeń da nam kilka dodatkowych usprawnień. Po pierwsze polepszymy jakość audio i to znacznie. Zewnętrzne mikrofony są o niebo lepszy niż te wbudowane w telefon czy komputer. Poprawiamy również jakość wideo, która teraz będzie zależna od naszej zewnętrznej kamery. Urządzeń do wyboru jest masa od najtańszych za 40-50 zł (te będą jakości telefonu lub gorsze), po mercedesy za 300 zł i więcej.

No dobra, zapytasz, ale co mi to daje poza lepszą jakością? Przecież w tej opcji tracę mobilność!

Zgadza się. Tracisz na mobilności, ale…. zyskujesz jeśli w planach masz zorganizowanie webinarów, streamingów szkoleniowych. Ba, to będzie dobre rozwiązanie nawet to transmitowania małego spotkania, konferencji czy debaty. Tutaj bez problemu pokażesz prowadzącego oraz swoją prezentację. Na telefonie nie byłoby to możliwe.

Skoro mamy już przygotowany sprzęt, odpalamy Facebooka. Co do zasady streamowanie przy użyciu laptopa jest bardzo podobne do naszych wcześniejszych zmagań ze smartfonem. Tutaj odrobinę inne są przy streamowania na profil prywatny oraz stronę. Dlatego przejdźmy po kolei przez obie opcje.

Streamowanie z profilu prywatnego

Sprawa jest mega prosta i w zasadzie zbliżona do ustawień znanych nam z telefonu. Klikasz w okno “utwórz post” , następnie z rozwijanego menu wybierasz “transmisja na żywo”.

Oczywiście zostaniesz poproszony o dostęp do kamery i mikrofonu. Po udzieleniu zgody zobaczysz nowe okno, w którym w lewej strony będzie podgląd obrazu z kamerki. Natomiast w menu po prawej stronie będziemy mogli dodać opis filmu, naszą lokalizację oraz oznaczyć znajomych.

W tym miejscu możemy również wybrać z jakiej kamery oraz mikrofonu chcemy korzystać (tych wbudowanych czy podłączonych przez USB). Dodatkowo korzystając z przeglądarki Chrome, możesz zainstalować rozszerzenie Facebook Screen Sharing i w ten sposób uzyskasz możliwość pokazywania pulpit komputera, wybranej aplikacji lub karty z przeglądarki.

Dodajemy tytuł, klikamy “Rozpocznij transmisję…” i gotowe. Jesteś na żywo!

Streamowanie na stronę Facebookową

Streamowanie na stronę jest bardzo podobne do tego co robiliśmy wyżej. Z tą różnicą, że w oknie podglądu kamery musimy zmienić opcję: “Określ, gdzie opublikować transmisję na żywo”. Z rozwijanego menu należy wybrać “Udostępnij na zarządzanej przez siebie stronie”. Następnie wybieramy stronę, na którą chcemy streamować.

Minimalnie zmieni nam się również wygląd tego okna. Poza tytułem streamingu zostaniemy poproszeni o podanie znacznika. Czyli tagu po którym facebook będzie wiedział o czym streaming jest np. fotografia, konferencja. Zyskamy również możliwość transmitowania do grup na FB.

Jak streamować na Facebook przy użyciu zewnętrznego oprogramowania

Załóżmy, że chcesz wejść o jeszcze jeden poziom wyżej. Podłączyć 2 lub więcej kamer. Dorzucić do streamingu zewnętrzne materiały graficzne np. logo w rogu ekranu. A może marzy Ci się pokazanie przerywników wideo?

Te wszystkie elementy są możliwe podczas streamingu na FB. Musimy jednak skorzystać z zewnętrznego sprzętu i oprogramowania. I nie, nie musisz na to wszystko wydawać milionów 🙂

W tym wpisie pominę kwestie sprzętowe. Na ten temat można zrobić osobne 2 lub 3 wpisy. Po prostu temat rzeka. Skupię się tylko na kwestiach oprogramowania i jego konfiguracji.

Załóżmy, że masz dobrej jakości kamerę lub aparat. Do tego może jakiś dobry mikrofon. Wszystko da się podłączyć do komputera. Możesz do tego użyć na przykład tego lub tegoNastępnie będziesz potrzebować program, który cały obraz zakoduje i wyśle do Facebooka.

Do tego celu polecam OBS Studio, jedno z najpopularniejszych narzędzi do nadawania, które jest zupełnie darmowe. Program pobieramy ze strony producenta i instalujemy na komputerze. Mając zainstalowanego OBSa możesz przejść na Facebooka. Teraz jedyne co musisz zrobić to uruchomić na Facebooku transmisję stosując się do kroków, które opisywałem w poprzednim paragrafie. Z tą różnicą, że tym razem interesuje nas zakładka “Połącz”.

Pojawi nam się nowy widok. Okno składa się z dwóch elementów. Prawego, w którym musimy uzupełnić tytuł i opis filmu, oznaczyć lokalizację, znajomych itp. Innymi słowy wszystko o czym pisałem wcześniej w tekście.

Natomiast z lewej strony pojawia mamy nowy widok, brak tutaj podglądu kamery.  Pojawiają się za to adres URL oraz “Klucz transmisji strumieniowej”, które pozwolą połączyć OBS z Facebookiem. Musimy skopiować klucz transmisji.

Mając skopiowany klucz wracamy do programu OBS Studio. Z jego prawego menu wybieramy opcję “Ustawienia” i w nowym oknie przechodzimy do zakładki “stream”. Z rozwijanego menu wybieramy serwis facebook live. I wklejamy nasz klucz w okno “klucz strumieniowy”. W dolnym prawym rogu klikamy “zastosuj”.Następnie w OBS klikamy opcję “Rozpocznij stream”, która znajduje się po prawej stronie. Od tego momentu wszystko powinno działać. Możesz wrócić na Facebooku i sprawdzić czy sygnał wideo i audio dociera do FB. Póki co będzie to tylko czarny obraz. Teraz pokażę Ci jak dodać elementy do naszego streamu.

Zrobiliśmy masę skomplikowanych rzeczy. Przyszedł czas na pokazanie Ci magii tego rozwiązania. Poniżej w artykule przeczytasz bardzo skrótowa wersję obsługi programu. Jeśli chcesz się wgryźć bardziej w jego ustawienia, zajrzyj tutaj.

Wracamy do naszego programu. OBS posiada dwa okna “Sceny” oraz “Źródła obrazu”.

Pomyśl o scenach jak o osobnych ujęciach, które chcesz pokazać np. Kamera 1, prezentacja czy przerywnik filmowy. Natomiast źródła obrazu to miejsce w którym wskazujemy programowi skąd ma pobrać obraz do naszej sceny. Opcji jest wiele. Mogą to być ujęcia z kamer, przechwytywanie okna przeglądarki, dodanie grafiki itp.

Dla uproszczenia podam przykład. Załóżmy, że chcemy widzom pokazać dwie Sceny:

  • ujęcie z kamery
  • prezentację

Tworzymy scenę klikając na krzyżyk w dole ekranu. Nazywamy naszą scenę np. Kamera. Następnie w “źródle obrazka” dodajemy naszą kamerę. Klikamy na krzyżyk, wybieramy opcję “Urządzenie do przechwytywania wideo”. Program automatycznie powinien wykryć naszą kamerę. I już! Pierwsza scena gotowa! Podobnie będzie w wypadku prezentacji. Tutaj musisz w źródle obrazu wybrać “Przechwytywanie okna” i w rozwijanym menu wskazać program w którym masz prezentację.

Jeśli chcesz do kamery dodać na przykład swoje logo. Wystarczy, że w źródle obrazu wybierzesz opcję “obraz” i wybierzesz plik na dysku.

Mając tak przygotowany streaming, możesz wrócić do Facebooka i jeśli wszystko jest tak jak chcesz, wystarczy, że w dolnym prawym rogu klikniesz “Rozpocznij transmisję”. Od tego momentu jesteś na żywo w internecie 🙂

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Jak zrobić live na Facebook?

Chcesz wiedzieć jak srobić live stream na Facebook? Zastanawiasz się jak zrobić transmisję bez użycia zewnętrznego oprogramowania? Pokażę jak użyć Facebook live producer krok po kroku.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!