Streaming w firmie. Oto dlaczego powinieneś z niego korzystać?

Jak istotne jest wideo dla content marketingu?

Nie ma znaczenia czy streamujesz regularnie czy tylko wrzucasz gotowe filmy do sieci, wideo w dzisiejszych czasach ma ogromną moc przyciągania odbiorców.

Spójrzmy na kilka statystyk dotyczących tego jak wideo radzi sobie względem innych treści.

Raport „The state video marketing report” pokazuje, że dzielenie się treściami wideo wzrosło z 63% w 2017 r. do 87% w 2019. Według cytowanego raportu aż 91% marketingowców uważa, że wideo jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi. Co ciekawe aż 90% marketingowców będzie dalej korzystać z treści wideo, pomimo, że są one coraz bardziej popularne. A tym samym konkurencja z roku na rok jest coraz większa.

Tak wiem, badania dotyczy głównie rynku globalnego. I jak to zwykle bywa nie do końca mogą oddawać specyfikę naszego rodzimego podwórka. Mimo to pokazują pewien trend za którym podąża branża na świecie. Częściowo ten trend jest u nas obecny. W końcu korzystamy z narzędzi globalnych: FB, Instagram, Youtube. Których to algorytmy są stworzone tak, aby mocniej promować tradycyjne wideo oraz streaming.

Czy odbiorca oczekuje więcej treści na żywo?

Ok. Widzimy statystyki, które pokazują, że branża marketingowa idzie w wideo. Ale czy to znaczy, że odbiorca realnie tego wideo oczekuje?

Jedna z największych platform streamingowych na świecie, będąca własnością Amazona – Twitch – ma 2,2 miliona aktywnych nadawców. Tworzą oni treści, które ogląda 15 milionów unikalnych użytkowników. Średnio jeden użytkownik spędza, ponad półtorej godziny dziennie na oglądaniu filmów.

Te liczby robią wrażenie. Musisz przyznać! Oczywiście wiem, że Twitch jest ukierunkowany na graczy. Czyli głównie młodych widzów. Dlatego dla porównania zerknijmy na Facebooka. Ponad 80% z 500 najlepszych postów Facebooka w 2018 roku było postami wideo. Jednocześnie zauważono, że posty wideo generują o co najmniej 59% więcej zaangażowania (polubienia, komentarze, udostępnienia) niż inne typy postów.

Co więcej według raportu Interactive Advertising Bureau na temat transmisji online, około dwie trzecie konsumentów, którzy mają dostęp do urządzeń takich jak smartfony, tablety lub komputery osobiste, oglądało treści wideo na żywo. Prawie połowa z nich, 47% powiedziałaby, że ogląda więcej treści wideo na żywo niż przed rokiem. A 52% z nich korzysta z platform społecznościowych w poszukiwaniu treści przesłanych na żywo.

Promuj się tam gdzie już jesteś!

Mówi się, że najłatwiej z reklamą iść tam, gdzie jest grupa docelowa. W przypadku streamingu przez social media staje się to jeszcze prostsze niż dotychczas.

Według indeksu Sprout Social 2019 wideo na żywo jest głównym trendem w mediach społecznościowych – 45% konsumentów chce oglądać więcej filmów na żywo od marek, które obserwują.

Zatem która platforma społecznościowa jest najlepsza dla Twojej firmy? Odpowiedź jest prosta: ta lub te, na których już jesteś obecny jako firma!

Mówiąc wprost, skorzystaj z sieci społecznościowej, w której masz najwięcej obserwujących. Pamiętaj też, że nie musisz trzymać się tylko jednego kanału transmisji na żywo. Istnieją rozwiązania, które pozwalają na jednoczesne nadawanie do wielu platform. Jednym z takich narzędzie jest Restrim.io lub Vimeo. Multistreaming może być świetnym narzędziem dla Twojej firmy. Możesz zwiększyć zasięg wideo bez konieczności poświęcania na to dodatkowego czasu.

No dobra B2C już mam, a co z B2B?

Facebook, Instagram, YouTube i Twitter są najpopularniejszymi sieciami społecznościowymi na świecie, ale niekoniecznie muszą być idealne dla B2B. Tutaj zdecydowany prym od lat wiedzie LinkedIn! Treści wypuszczane poprzez Linkedin mają różny charakter od tych zamieszczonych na Facebooku czy Instagramie. Podobnie sytuacja będzie wyglądała ze streamingiem. Niestety w tej kwestii nie jest aż tak różowo.

Na początku 2019 r. Linkedin umożliwił nadawania na żywo. Niestety obecnie ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Aby z niej skorzystać, należy złożyć wniosek i poprosić administratorów portalu o jej uruchomienie. Proces jest dość prosty. Wystarczy podać podstawowe dane dotyczące profilu lub strony. Opisać jakie treści i kiedy będziemy nadawać a Linkedin. O ile przejście przez formularz jest łatwe. O tyle uzyskanie zgody i dostęp do funkcji już niekoniecznie. Zauważyłem, że jeśli nie jest się dużym graczem na rynku uzyskanie zgody obecnie (2020 rok) jest praktycznie niemożliwe.

To widzowie decydują, nie Ty!

Ok, wiemy już że warto nadawać. Pozostaje teraz odpowiedź na pytanie: co nadawać? 

Jest to bardzo ważne pytanie, przecież nie chcemy, aby odbiorcy przestali nas obserwować ze względu na otrzymywanie niechcianych treści!

Jeśli świadomie prowadzisz swoje kanały. To zapewne wiesz jakich treści oczekują Twoi fallowersi. Jeśli jednak masz problem z określeniem. Postaw się na chwilę w roli swojego odbiorcy. Dlaczego mieliby śledzić Twoją firmę w mediach społecznościowych? Oto 5 najważniejszych powodów:

  • Dowiedz się więcej o nowych produktach lub usługach, które oferujesz
  • Chęć rozrywki
  • Bądź na bieżąco z firmą
  • Szukasz promocji i rabatów
  • Konieczność nawiązania kontaktu z osobami o podobnych zainteresowaniach

Wiemy również, że posty w mediach społecznościowych, które zachęcają do największego zaangażowania, to zabawne, a następnie inspirujące, edukacyjne, oparte na opowiadaniu historii oraz posty z promocjami lub zniżkami. Filmy o produktach są w porządku, o ile są interesujące i edukacyjne.

Wiesz, czego ludzie chcą od Ciebie. Gdy rozpoczniesz transmisję na żywo, możesz przyjrzeć się jak ludzie reagują na Twoje treści. O czym piszą, czego im brakuje w Twoich treściach.  Wykorzystaj to!

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Filmy dokumentalne o fotografii i filmie na Netflixie

Wiedzy i inspiracji na temat fotografii z powodzeniem możemy szukać w dokumentalnych filmach, dostępnych na Netflixie. Dokumentalne produkcje filmowe nierzadko przedstawiają zagadnienia fotograficzne z zupełnie niespodziewanej, zaskakującej strony, która może pomóc odmienić sposób pracy z obiektywem.

Zoom – jak dodać napisy na żywo?

Zoom, wśród wielu swoich ciekawych funkcji ma też kilka, które służą ułatwieniu komunikacji. Umożliwia na przykład odbiór filmu przez osoby niesłyszące lub niedosłyszące w dwojaki sposób – tłumacząc na język migowy lub wyświetlając napisy na żywo.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!