Streamowanie z OBS. To proste!

Chcesz, żeby Twoja transmisja online nie ograniczała się do prostej funkcji kamerki w Twoim telefonie lub laptopie? Zastanawiasz się, w jaki sposób przeprowadzić bardziej złożony i atrakcyjny dla odbiorcy streaming? W tym wpisie opowiem Ci o funkcjach darmowego oprogramowania Open Broadcaster Software, które pozwoli Ci oferować znacznie bardziej angażujące widza transmisje.

Streamowanie z FB lub YT – dziecinnie łatwe, ale… nudne

Usługi streamingowe oferowane przez popularne serwisy, takie jak Facebook czy Youtube są stosunkowo proste w użyciu. Wystarczy włączyć urządzenie (komputer lub telefon), kliknąć w odpowiednie miejsce i w zasadzie bez żadnego przygotowania można nadawać na żywo.
Jak to zwykle bywa, tak i tu pewne ułatwienia powodują jednocześnie ograniczenia. Korzystając z najprostszych funkcji tych serwisów, nie możesz prowadzić transmisji wielokamerowej, wyświetlać loga lub belki graficznej czy odtwarzać filmu jako przerywnika.
Istnieje jednak prosty sposób na obejście tych ograniczeń. I właśnie w tym tekście opowiem, co możesz zrobić, aby transmisja online wyglądało jak w najlepszej stacji telewizyjnej.

 

Programy do streamowania

 

Aby Twoja transmisja wyglądała profesjonalnie, konieczne będzie skorzystanie z zewnętrznego oprogramowania streamingowego. Możliwości jest tutaj sporo – od bezpłatnych programów (Open Broadcaster Software) po płatne (np. Wirecast czy vMix). Różnice pomiędzy tymi programami są naprawdę subtelne. Szczególnie na początku polecam skorzystanie z bezpłatnego programu Open Broadcast Software (w skrócie OBS).
OBS działa na wolnej licencji, co oznacza, że możesz go wykorzystywać prywatnie oraz do projektów komercyjnych. OBS posiada rzeszę zwolenników i ogromną społeczność. Popularność programu sprawia, że w sieci łatwo znaleźć różnego rodzaju tutoriale oraz wtyczki.
Z dalszej części materiału dowiesz się, jak przygotować i skonfigurować program, aby streaming wyglądał jak transmisja w TV. To naprawdę możliwe!

 

OBS podstawy

Zacznijmy od podstaw. Oczywiście program należy pobrać ze strony projektu i zainstalować na komputerze. Pobierz OBS!
Uruchom program i zapoznaj się z jego funkcjonowaniem. Wypróbuj przede wszystkim najbardziej podstawowe możliwości.

1. Menu Kontekstowe – w tym miejscu znajdziesz dostęp do wielu ustawień związanych z przekształcaniem obrazu czy tworzeniem profili, czyli różnych ustawień programu pod różne streamingi. Jest to główne okno transmisji, w którym będziemy widzieć, jak wygląda Twój streaming i co aktualnie idzie na żywo.
2. Sceny – to miejsce, w którym stworzysz poszczególne ujęcia. Pomyśl o tym trochę jak o telewizji, gdzie każda scena to osobny kadr, ujęcie czy plansza.
3. Źródła obrazu – jest to element nierozerwalnie złączony ze scenami. Każda ze scen może posiadać kilka lub kilkanaście elementów np. ujęcie z kamery, belka logotypów, obraz w obrazie itd. To właśnie za pomocą źródła dodajemy te elementy do sceny.
4. Mikser – jak łatwo się domyślić, to w tym miejscu będziesz zarządzać dźwiękiem podczas transmisji.
5. Efekty przejścia – tutaj możesz wybrać sposób, w jaki będziesz przełączać się pomiędzy poszczególnymi scenami, np. czy będzie to ostre cięcie, czy może delikatne przejście.
6. Panel Sterujący – to w tym miejscu rozpoczniesz i zakończysz nagranie oraz transmisję. Również stąd przejdziesz do bardziej zaawansowanych ustawień programu.

 

Ustawienie obrazu

Omówiliśmy najważniejsze elementy składowe programu. Przejdźmy teraz do stworzenia naszej transmisji. Jak zrobić to krok po kroku?

1. W oknie SCENA kliknij na krzyżyk, znajdujący się w lewym dolnym rogu ekranu. Stworzysz w ten sposób nową scenę, która będzie Twoim ujęciem, jednym kadrem.

2. Teraz musisz swoją scenę wypełnić “treścią”.  W tym celu dodaj widok z kamery. W części ŹRÓDŁA OBRAZU kliknij na krzyżyk i z rozwijanego menu wybierz opcję “Urządzenie do przechwytywania wideo”.

3. Wyświetli się nowe okno. Z zakładki “Urządzenia” wybierz kamerę, z której chcesz skorzystać. Może być to kamera wbudowana w laptopie, kamera na USB lub jakiekolwiek inne urządzenie, np. aparat podłączony do komputera.

4. Kliknij Enter i gotowe. Obraz powinien pojawić się w głównym oknie OBS-a.

5. Jeśli rozmiar kamery nie zajmuje całego okna, użyj skrótu klawiszowego CTRL+F.

Gratulacje! W ten sposób, dodałeś kamerę. Jednak to nie koniec magii programu.

Teraz do obrazu możesz dodać logo w prawym górnym rogu ekranu.

• W tym celu ponownie w źródle obrazu kliknij na krzyżyk i z menu wybierz “OBRAZ”.
• Następnie w nowym oknie musisz wskazać miejsce na dysku z plikiem zawierającym logo.

Swoją grafikę możesz umieścić w dowolnym miejscu kadru. Wystarczy, że w oknie podglądu klikniesz grafikę, a zostanie ona podświetlona. Teraz możesz dowolnie przesuwać ją myszką po ekranie.

To były tylko dwa przykłady. Jednak możliwości programu nie ograniczają się jedynie do kamery i grafiki. Funkcji jest zdecydowanie więcej. Korzystając w różnych rodzajów źródeł obrazu, możesz dodać film lub zrzut ekranu.
Korzystając ze SCEN, myśl o tym jak o osobnych kadrach transmisji. Jako przykład poniżej opisałem szkielet transmisji, złożonej z 5 scen (w nawiasach podałem kategorie źródeł obrazu potrzebne do stworzeni scen):

1. plansza powitalna (obraz),

2. czołówka (źródło danych),

3. ujęcie z kamery z logiem w rogu ekranu (urządzenie do przechwytywania wideo + obraz),

4. przechwycenie prezentacji z programu Power Point (przechwytywanie okna),

5. plansza pożegnalna (obraz).

W ten prosty sposób możesz stworzyć bardzo profesjonalnie wyglądającą transmisję.

 

Ustawienie dźwięku

W poprzednim akapicie ustawiliśmy część wizualną transmisji. Kolejny krok to dodanie dźwięku.

Ze źródłami dźwięku sprawa jest odrobinę bardziej zawiła. Przede wszystkim do OBS-a musisz dodać każde źródło dźwięku z osobna. Przez źródło dźwięku mam na myśli mikrony, dźwięki systemowe komputera itd.

Pamiętaj, dodawaj tylko te źródła dźwięku z których będziesz korzystać!

Z poziomy miksera można regulować głośność dodanych źródeł dźwięku. W tym miejscu zapamiętaj ważną rzecz – jeśli pasek poziomu dźwięku wkracza na czerwone pole, oznacza to że musisz ściszyć mikrofon. Jeśli tego nie zrobisz, Twój głos może być mocno zniekształcony i drażniący dla odbiorców.
Przede wszystkim do OBS musimy dodać każde źródło dźwięku z osobna. Przez źródło dźwięku mam na myśli mikrony, dźwięki systemowe komputera itd.

Gdy ustawimy wszystko, klikamy ZASTOSUJ, zamykamy ustawienia i wracamy do głównego okna OBS.

Z poziomy miksera można regulować głośność dodanych dźwięków. W tym miejscu zapamiętaj jedną rzecz, jeśli pasek dźwięku wkracza na czerwone pole, oznacza to że musisz ściszyć mikrofon. Jeśli tego nie zrobisz, twój głos może być mocno zniekształcony i drażliwy dla odbiorców.

 

Wchodzimy na żywo

Wiesz już, w jaki sposób stworzyć sceny i dodać dźwięk. Pora aby wejść na żywo do Internetu. Każdy portal ma odrobinę inne zasady dotyczące jakości transmisji online.

 

Aby uruchomić OBS na poszczególnych platformach, konieczne będzie pozyskanie klucza transmisji. Pisałem, jak zrobić to dla portali Facebook i Youtube.

Jednak sama konfiguracja klucza transmisji to nie wszystko. Program musi być również przygotowany do prawidłowej wysyłki sygnału. Przejdźmy szybko przez najbardziej popularne i konieczne USTAWIENIA.

 

Obraz

W OBS trzeba określić rozdzielczość transmisji. Najpopularniejszy format to FULL HD, czyli 1920×1080 pikseli. Można oczywiście wysłać sygnał 4K, pamiętając o tym, że w tym celu niezbędne jest odpowiednio szybkie łącze.
Aby ustawić odpowiednią rozdzielczość transmisji, musisz wejść w USTAWIENIA, dalej w zakładkę OBRAZ i tutaj z rozwijanego menu wybrać interesującą Cię rozdzielczość (rozdzielczość bazowa).
Dla spokoju ducha i transmisji, liczba klatek na sekundę, czyli wartość FPS, ustaw na 30.
Przechodzimy do następnej zakładki.

 

Sygnał wyjścia

Kolejna rzecz, której musisz się przyjrzeć, to sposób w jaki Twój sygnał zostanie zakodowany i przesłany do sieci. Wejdź w zakładkę “WYJŚCIE”. W tym miejscu konieczne będzie sprawdzenia kilku elementów.
Bitrate obrazu należy ustawić prawidłowy dla konkretnego portalu. Pisałem o tym tutaj. Kodek obrazu polecam ustawić na x264. Bitrate dźwięku najlepiej ustawić na 128.

W tym oknie możesz wprowadzić również ustawienia związane z nagrywaniem. Przejdźmy zatem do zakładki “NAGRYWANIE”. W tym miejscu musisz wskazać programowi ścieżkę zapisu nagrania. Następnie wybierz, w jakiej jakości zostanie dokonane nagranie. Domyślnie proponuję zostawić na “taka sama jak streaming”.
Najważniejszym ustawieniem w tym miejscu jest wybór formatu nagrywania. Mamy do wyboru kilka opcji. Skupię się przede wszystkim na dwóch: FLV oraz MP4.

Najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma formatami polega na sposobie zapisu nagrania. FLV nagrywa sygnał w “czasie rzeczywistym”. Jeśli podczas transmisji dojdzie do awarii sprzętu lub oprogramowania, innymi słowy, jeśli w sposób nagły transmisja zostanie przerwana, to nagrywając do pliku FLV, nie stracisz danych z nagrania.
Inaczej sytuacja wygląda przy pliku .mp4. Tutaj w wypadku awarii systemu, plik nie zapisze się.
Innymi słowy – nic się nie nagra!

Wydaje się, że w takiej sytuacji zawsze lepiej używać pliku FLV. Na pewno tak, pamiętaj jednak, że nie wszystkie programy do edycji filmów radzą sobie z czytaniem plików FLV. Duża część darmowych i bezpłatnych programów nie rozpoznaje tego formatu pliku.

 

Podsumowanie

Open Broadcaster Software to naprawdę potężne narzędzie! Jak widzisz, przy jego użyciu możesz stworzyć transmisję z dowolnego eventu, live’a, webinaru. I to w taki sposób, że niejedna stacja telewizyjna nie powstydziłaby się takiej realizacji!

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Jak zrobić live na Facebook?

Chcesz wiedzieć jak srobić live stream na Facebook? Zastanawiasz się jak zrobić transmisję bez użycia zewnętrznego oprogramowania? Pokażę jak użyć Facebook live producer krok po kroku.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!