StreamYard – streamowanie nigdy nie było tak proste

Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział mi, że nadejdą czasy, gdy wystarczy odpalić przeglądarkę, włączyć kamerę, zaprosić gości online i nadawać rozmowę na kilka platform, nie wiem czy bym uwierzył. Zanim powstał StreamYard, powiązanie i przygotowanie tego wszystkiego zakrawało o czarną magię.

Wywiad prowadzony z własnego fotela

StreamYard to idealne narzędzie do zorganizowania prostej rozmowy z gościem. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych aplikacji. Nic nie trzeba instalować. Wystarczy wysłać link, z którego zaproszony gość otworzy stronę www. Jedyne, co trzeba zrobić, to włączyć kamerkę i mikrofon.

Aplikacja umożliwia zdalne połączenie dwóch i więcej osób. Można w ten sposób prowadzić rozmowę na profilu firmowym albo show na YouTubie.

StreamYard daje możliwość “szerowania” ekranu, umieszczenia dedykowanych grafik, logosów. Automatycznie dostajesz dostęp do kilku ustawień ekranu. Zarządzanie StreamYardem przypomina uproszczoną wersję zaawansowanego telewizyjnego miksera wizji.

 

A może własna telewizja?!

StreamYard to tak łatwe i intuicyjne narzędzie, że zorganizowanie prostej rozmowy online wydaje się aż zbyt banalne. A co jeśli powiem, że za pomocą tego narzędzia można odpalić własną telewizję internetową? Nie wierzysz? Zerknij na wrocławską inicjatywę Stay At Home TV.

Ten przykład pokazuje jak ogromne możliwości ma ta aplikacja. W tym wypadku nie potrzebujesz nawet studia telewizyjnego. Wystarczy łączyć się od siebie z domu. Nie musisz oczywiście od razu robić swojej telewizji, ale pomyśl o jednej rzeczy. Do tej pory kontakt z fanami na Facebooku czy Youtubie to były komentarze, zdjęcia itp.

Teraz masz możliwość porozmawiania z nimi jeden na jeden! Wystarczy odpalić show, podczas którego zaprosisz swoich fanów do rozmowy!

 

Nadawaj gdzie chcesz

Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział mi, że bezproblemowo da się streamować jednocześnie, na różne platformy, to… uwierzyłbym! Ale…

Nie dałbym wiary, że da się to zrobić łatwo. Już od kilku lat istnieją platformy takie jak Restream.io (osobiście nie wspominam miło współpracy z tą aplikacją, dwukrotnie wywaliła mi cały stream na FB i YT).

Jednoczesny streaming umożliwia również Vimeo w swoim najdroższym planie. No właśnie, najdroższym – obecnie to grubo ponad 200 zł miesięcznie! Były i są programy służące do streamowania, takie jak vMix czy Wirecast, które też mają takie funkcje. No ale to już zupełnie inna liga i inne zastosowanie.

I na to przychodzi StreamYard, który bezproblemowo umożliwia jednoczesne nadawanie na Facebooka, Youtube’a, Periscopa, Twitch oraz LinkedIna. Sporo! A jest jeszcze lepiej. Aplikacja pozwala na skonfigurowanie transmisji na dowolny serwer RTMP.

Co to jest RTMP?

Long story short. Przy użyciu RTMP można nadawać na platformy, które nie są zdefiniowane przez StreamYard. Czyli na każdą stronę i portal, które umożliwiają nadawanie na żywo.

A teraz dłuższa odpowiedź

Każda transmisja live, niezależnie czy na FB czy jakiekolwiek innej platformie, przechodzi przez serwer wideo. Czyli serwer RTMP. Każdy taki serwer ma swój adres w Internecie. Aby móc nadawać na taki serwer, trzeba znać jego adres oraz posiadać klucz dostępowy. Większość aplikacji i programów ułatwia nam robotę z logowaniem do serwera RTMP, robiąc to w tle za nas.

 

Jak mogę to wykorzystać w praktyce?

Już tłumaczę na przykładzie. StreamYard pozwala na nadawanie na Twitch. No ale Ty chcesz nadawać na Mixer. Jak sobie z tym poradzić? No właśnie wtedy wchodzi konfiguracja serwera RTMP. Wystarczy, że w ustawieniach konta na Mixerze znajdziesz adres serwera, klucz dostępowy i już. Możesz nadawać na Mixer przy użyciu StreamYarda.

Podsumowując

StreamYard to moim zdaniem narzędzie ogromnie ułatwiające nadawanie na żywo. Nie musisz znać się na wszystkich technicznych szczegółach, kamerach, synchronizacjach itp. Wystarczy otworzyć aplikację, kamerę w komputerze i można nadawać.

StreaymYard może mieć szalenie wiele zastosowań – od prostej rozmowy jeden na jeden  po działające programy “telewizyjne”. Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla aplikacji i programów dostępnych na rynku, takich jak np. Zoom. Tutaj zdecydowanie wygrywa prostota!

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Filmy dokumentalne o fotografii i filmie na Netflixie

Wiedzy i inspiracji na temat fotografii z powodzeniem możemy szukać w dokumentalnych filmach, dostępnych na Netflixie. Dokumentalne produkcje filmowe nierzadko przedstawiają zagadnienia fotograficzne z zupełnie niespodziewanej, zaskakującej strony, która może pomóc odmienić sposób pracy z obiektywem.

Zoom – jak dodać napisy na żywo?

Zoom, wśród wielu swoich ciekawych funkcji ma też kilka, które służą ułatwieniu komunikacji. Umożliwia na przykład odbiór filmu przez osoby niesłyszące lub niedosłyszące w dwojaki sposób – tłumacząc na język migowy lub wyświetlając napisy na żywo.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!