Transmisja nie działa poprawnie – co robić?

Zdarzyło Ci się, że podczas streamingu coś poszło nie tak? Zerwało się połączenie, a obraz i dźwięk klatkowały? Jeśli tak, to mam dwie dobre wiadomości. Pierwsza – w tym artykule znajdziesz rozwiązanie. Druga – źródła problemu można szukać w dwóch miejscach.

Po pierwsze sprzęt, po drugie łącze

Możliwe, że sprzęt ma już swoje lata lub posiada zainstalowanych mnóstwo aplikacji i programów, które spowalniają jego działanie. Jeśli tak jest, nie pozostaje nic innego, jak zmienić sprzęt.

Praktycznie każdy smartfon, jak i niezłej klasy komputer powinny poradzić sobie z transmisją live. Urządzenie koduje obraz oraz dźwięk i w tej zakodowanej formie wysyła na konkretną platformę np. Facebooka. Urządzenia elektroniczne produkowane obecnie radzą sobie z tego typu kodowaniem całkiem nieźle. Zatem jeśli masz nowy sprzęt, a kłopot z transmisją nadal występuje, to problem leży po stronie łącza.

Drugi, najpowszechniejszy problem to kwestia słabej prędkości łącza. I na tym drugim problemie głównie skupię się tym tekście. Będzie trochę technicznie, ale postaram się trudne pojęcia ograniczyć do minimum.

 

Co jest nie tak z moim internetem?

Najczęściej to właśnie sieć jest problemem. A dokładniej to „fragment” łącza odpowiadający za upload, czyli wysyłkę danych do sieci.

Już tłumaczę. Operatorzy sieci mamią nas ofertami MEGA SZYBKIEGO INTERNETU. Nie mówią jednak wprost, że szybki Internet dotyczy prędkość pobierania (download). Po części rozumiem tak prowadzony marketing. Co by nie, mówić 90% naszej sieciowej aktywności to jednak pobieranie (otwarcie strony, obejrzenie filmu na Netflixie itd).

Jeśli jednak chcemy nadawać, to konieczne jest, aby zainteresować się prędkością WYSYŁANIA danych do sieci. To ta „część” łącza będzie odpowiedzialna za przesłanie przekazu na wybrany portal umożliwiający streamowanie.

Niestety rzadko kiedy prędkość wysyłania równa jest prędkości pobierania. Na ogół jest to wartość dużo, dużo niższa. Dlatego przed odpaleniem live’a koniecznie sprawdź prędkość wysyłki łącza. Możesz w tym celu skorzystać ze strony www.speedtest.pl (w wyniku interesuje nas wartość: upload).

Wynik, który otrzymasz, będzie podany w megabitach na sekundę (Mbps) lub kilobitach na sekundę (kbps). Dla uproszczenia przypomnę, że 1000 kb (kilobitów) to 1 Mb (megabitów). I możemy przejść do dalszej części tekstu.

 

W przypadku mojego testu prędkość wysyłania (upload) przekroczyła 20Mb/s to całkiem dobry wynik

Znam już prędkość wysyłania danych – co dalej?

Zacznijmy od uproszczenia. Można powiedzieć, że dobry upload, to taki, który umożliwia niezakłócone nadawanie na dowolną platformę. Innymi słowy wszystko od 3 Mbps w górę powinno dać radę. Niestety, jak to zwykle z uproszczeniami bywa, nie zawsze jest tak słodko. Co gorsza, nie ma jednego dobrego rozwiązania i jednej dobrej odpowiedzi. Każda platforma, czy to Facebook, czy YouTube, ma swoje wytyczne dotyczące rekomendowanej prędkości łącza, potrzebnego do niezakłóconego streamingu.

Przejdźmy zatem do praktycznej wiedzy i informacji. Zakładamy, że chcesz zrobić streaming. Nie ma znaczenia czy będziesz realizować materiał telefonem czy przy pomocy 5 kamer. Do wyboru masz następujące platformy: Facebook Live, YouTube Live, Periscope, LinkedIn live. Wszystkie platformy oferują streamowanie od jakości HD 720p. Zatem popatrzmy na liczby:

Żeby trochę rozjaśnić powyższe spójrzmy na przykład:

Jeśli moja prędkość wysyłania wynosi 20 Mbps, to znaczy, że spokojnie mogę streamować na każdej z powyższych platform w jakości 720p.

Gdyby moja prędkość wysyłania wynosi 2,5 Mbps, to znaczy, że mógłbym streamować na YouTube i może Periscope. Pozostałe platformy odpadają.

Mam nadzieję, że to trochę rozjaśnia.

Pamiętaj również o tym, że prędkość łącza nie jest stała i zmienia się w czasie. W jednej minucie możesz mieć 3 Mbps, a po chwili 2,8 Mbps. Dlatego dobrą praktyką jest mieć ok. 30-40% szybsze łącze od zalecanego. 

Zapotrzebowanie na szybsze łącze będzie wzrastać wraz z podnoszeniem jakości wideo. Jeśli chcesz streamować w jakości Full HD (1080p), to musisz mieć odpowiednio mocniejsze łącze.
Na przykład – chcąc streamować obraz Full HD na YouTubie, musisz mieć łącze o minimalnej prędkości 4 Mbps.

Sprawę dodatkowo będzie komplikować liczba klatek na sekundę, z którą wypuszczasz obraz. Im większy klatkarz, tym szybszego łącza potrzebujesz.

Umówmy się jednak, że póki nie streamujesz gier komputerowych, to nie zaprzątaj sobie głowy klatkarzem. Teraz tylko zaznaczam temat. Natomiast w większości przypadków, przy prostym streamingu, nie potrzebujesz mieć więcej niż 30kl/s. Czyli będziesz się łapać na minimalne wymagania na każdej z platform.

 

.

Jak uzyskać możliwie najlepszy upload?

Wiesz, że sprzęt masz sprawny. Sprawdziliśmy, że ustawienia łącza, są prawidłowe. A co jeśli pomimo dobrej prędkości upload pojawił się problemy z jakością transmisją? Obraz dalej zrywa? Coś nie tak z dźwiękiem? Spróbuj tego:

  • Podłącz swoje urządzenie do sieci po kablu! W zasadzie dotyczy to komputerów. Z telefonem będzie trudno ? Wiem, że sieci WiFi są popularne i przyzwyczailiśmy się do nich. jednak zalecamy każdorazowo połączenie po kablu. Da nam to stabilne łącze.
  • Odłącz niepotrzebne urządzenia z sieci. Jeśli streamujesz z domu odłącz od sieci inne telefony, komputery, telewizory itp. Mogą one wpływać na pogorszenia jakość łącza.
  • Wyłącz na telefonie lub komputerze nieużywane i niepotrzebne w danej chwili programy i aplikacje
  • Aktualizuj. W przypadku komputera sprawdź czy nie ma nowej aktualizacji systemu operacyjnego. W przypadku telefonu czy nie ma nowej wersji aplikacji np. Facebook czy YouTube

Podsumowanie

Jeśli dobrnąłeś drogi czytelniku do podsumowania, to winszuję. Tekst do najłatwiejszych nie należał. Wiesz już, że jakość Twojej transmisji w dużej mierze zależy od jakości internetu na którym pracujesz. Na koniec zostawiam Cię z małą check listą, którą możesz stosować przed każdą transmisją, aby mieć pewność, że wszystko funkcjonuje sprawnie:

  1. sprawdź czy sprzęt do streamowania i zainstalowane aplikacje są aktualne. Może się zdarzyć, że Facebook wypuścił nową aktualizację. Jeśli jej nie masz, to mogą wystąpić problemy z transmisją.
  2. upewnij się, że na telefonie lub komputerze nie masz włączonych aplikacji w tle. Postaraj się wyłączyć wszystko! Da nam to pewność, że nic nie drenuje zasobów naszego urządzenia oraz sieci internetowej.
  3. sprawdź prędkość wysyłania (upload) łącza. Zawsze! Nie ważne czy streamujesz z telefonu czy z komputera. Mała rada. Jeśli streamujesz z telefonu po sieci GSM. I po sprawdzeniu okazało się, że z prędkość internetu jest za mała. Zmień pomieszczenie. Czasem przejście o kilka metrów może diametralnie zmienić jakość łącza.
  4. uruchom testowy streaming na kilka minut i upewnij się, że wszystko działa prawidłowo. Jest to mega ważna część. Warto też w miarę możliwości sprawdzić działanie transmisji na różnych urządzeniach. Znam sytuacje w których na komputerze audycja Live wyglądała i brzmiała idealnie. Natomiast na telefonie były potworne trzaski.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie transmisji online, napisz mi wiadomość.
Chętnie pomogę! ?
A jeśli szukasz profesjonalnej pomocy z transmisją on-line. Zajrzyj tutaj!

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Jak zrobić live na Facebook?

Chcesz wiedzieć jak srobić live stream na Facebook? Zastanawiasz się jak zrobić transmisję bez użycia zewnętrznego oprogramowania? Pokażę jak użyć Facebook live producer krok po kroku.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!