Zoom – jak dodać napisy na żywo?

Zoom, wśród wielu swoich ciekawych funkcji ma też kilka, które służą ułatwieniu komunikacji. Umożliwia na przykład odbiór filmu przez osoby niesłyszące lub niedosłyszące w dwojaki sposób – tłumacząc na język migowy lub wyświetlając napisy na żywo.

Po co w ogóle dodawać napisy?

Napisy dla niesłyszących i słabosłyszących tworzymy, aby osoby z dysfunkcją słuchu mogły w pełni uczestniczyć w danym wydarzeniu czy spotkaniu, jak również obejrzeć spektakl czy program w telewizji.

Nie wystarczy język migowy? Okazuje się, że niekoniecznie. Nie wszystkie osoby niedosłyszące potrafią się nim porozumiewać. Szczególnie mówimy tutaj o osobach, które straciły słuch w starszym wieku, a nauczenie się języka migowego sprawia im trudność. Generowanie napisów na żywo umożliwi im uczestnictwo w wydarzeniu.

 

Jak tworzyć napisy na żywo w Zoomie?

 

Po pierwsze i najważniejsze – ta funkcja działa niezależnie od posiadanej licencji Zooma. Oznacza to, że jest dostępna także w bezpłatnej wersji programu.

Aby działała, musisz włączyć ją w ustawieniach Zooma. A oto jak to zrobić:

  1. Zaloguj się przez stronę do swojego Zoomowego konta.
  2. Następnie wejdź w zakładkę Settings i wybierz “in meeting (advanced)”.
  3. Znajdź opcję “Closed captioning” i kliknij przełącznik po prawej stronie, tak aby zaświecił się na niebiesko.

Od tego momentu funkcja będzie już aktywna we wszystkich Twoich Zoomowych spotkaniach.

Od teraz, kiedy wejdziesz na spotkanie, na dole ekranu znajdziesz ikonę CC, z poziomu której będziesz mógł uruchomić funkcję napisów dla wszystkich użytkowników.

 

Kliknij w ikonę i wybierz jedną z funkcji:

  • nadaj jednemu z uczestników uprawnienia do tworzenia napisów;
  • samemu twórz napisy,
  • użyj zewnętrznego oprogramowania do tworzenia napisów.

 

 

 

 

 

 

Jeśli wybierzesz opcję własnoręcznego tworzenia napisów, Zoom automatycznie otworzy nowe okno w którym będzie trzeba na żywo spisywać przebieg wydarzenia. Napisy wyświetlą się wszystkim uczestnikom spotkania, którzy tą funkcję włączyli (za chwilę wyjaśnię, o co chodzi).

Druga opcja – czyli nadanie uprawnień użytkownikowi – pozwala wydelegować jednego z uczestników spotkania do tworzenie napisów. Wybrana osoba zyska dostęp do powyższego okna i będzie również mogła tworzyć napisy.

Jak już wspomniałem, Zoom umożliwia również tworzenie napisów za pośrednictwem zewnętrznego oprogramowania. Ta kwestia mogłaby być osobnym wpisem, dlatego odsyłam do instrukcji Zooma, w której wszystko jest jasno opisane.

 

Tworzę napisy i co dalej?

 

Każdy z uczestników spotkania będzie miał możliwość włączenia napisów u siebie. Oznacza to, że wyświetlą się one tylko tym użytkownikom, którzy będę tego potrzebować. Jak to zrobić?

Wystarczy, że użytkownik kliknie na ikonę CC w oknie Zooma. Od tego momentu wszystkie utworzone napisy będą pokazywane na dole okna konferencji.

 

Zasady tworzenia napisów

 

Tworzenie napisów urosło wręcz do rangi sztuki, dlatego na ich temat powstało już mnóstwo poradników. Oczywiście w Zoomie nie damy rady zastosować wszystkich zasad jak np. przypisanie indywidualnych kolorów tekstu do wypowiadających się osób. W Zoomie tworzymy jednolity tekst.

Mimo że w Zoomie nie wszystkie z zasad da się zastosować, warto je poznać, żeby mieć chociaż ogólne pojęcie o tym, jak dobrze tworzyć napisy. W tym celu zachęcam do przeczytania tego tekstu.

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook

Najłatwiejszy sposób
na ciekawą

transmisję online

Filmy dokumentalne o fotografii i filmie na Netflixie

Wiedzy i inspiracji na temat fotografii z powodzeniem możemy szukać w dokumentalnych filmach, dostępnych na Netflixie. Dokumentalne produkcje filmowe nierzadko przedstawiają zagadnienia fotograficzne z zupełnie niespodziewanej, zaskakującej strony, która może pomóc odmienić sposób pracy z obiektywem.

Zoom – problemy z płatnością

W planie podstawowym Zoom umożliwia przeprowadzenie 40 minutowego spotkania. Może się zdarzyć, że nie będzie to czas wystarczający. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wykupienia wykupienia płatnej licencji.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?

Organizujesz szkolenie, webinar lub konferencję? Chcesz zrobić live streaming na Facebook lub Youtube? Sprawdź jak możemy Ci pomóc z transmisją eventu!

Świetne zdjęcie może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Szukasz fotografa? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

streamingowy newsletter

wszystko o transmisjach online. W jednym miejscu!